DVD Kaydediciler

90’lı yılların sonlarında tanıştık “Digital Versatile Disk” ya da “Digital Video Disk” olarak tanımlanan DVD ile… Kaliteli, pırıl pırıl, renkli görüntüler, etkileyici bir ses ve dijital dünyanın sunduğu diğer nimetleri de yanında getirerek önce aklımıza sonra da odamızın baş köşesine yerleşiverdi. Önceleri fiyatı el yakmıyor değildi hani. Şimdilerdeyse 100 milyona bile cici bir DVD oynatıcıya sahip olmak mümkün. Hadi oynatıcımızı aldık, mükemmel bir görüntü ve ses eşliğinde filmlerimizi seyrediyoruz. Peki ya televizyonda sevdiğimiz ya da saklamak istediğimiz bir programı kaydetmek istiyorsak ne olacak? “Şu eski dost VHS kaydedicimiz ne güne duruyor” demeyin. Onun devri artık kapandı. Şimdilerde çok daha yüksek kalitede ve daha az zahmete katlanarak kayıt yapmamız mümkün. Zira gün DVD kaydedicilerin günü. Video kameranızla çektiğiniz görüntülerden televizyon programlarına kadar dilediğiniz her şeyi DVD’ye kaydederek onları gelecek asıra taşımanın zamanı geldi artık.

DVD Kayıt Teknolojisi –Teknik Terminoloji

Ön-İşleme Teknolojisi
“Doğru bir oynatma için doğru bir kayıt”, herhangi bir kaydedici ya da oynatıcı için temel bir hedeftir. Kayıt işleminin önceki aşamasıdır, video giriş sinyali, farklı şekillerdeki ön-işleme ile daha da geliştirilir. Video giriş sinyalini farklı olarak işleyerek görüntüyü ayarlama, bir sonraki MPEG kod çözme işlemi sırasında sabit performansı garantilerken, MPEG kod çözme işlemi sırasında görüntü üzerinde kötü etki yaratabilen paraziti azaltmak için de adım atılır. Özetle, ön-işleme resim kalitesinde büyük bir gelişme yaratır ve kod çözme işlemi sırasında herhangi bir bozulmayı da en alt seviyeye indirir.

Ön-Kare (Pre-frame) Parazit Azaltma
DVD kaydedicilerde kod çözülmeden önce sinyal, kare (frame) parazit azaltma işlemi görür. Görüntüler bu işlemden önce ve sonra karşılaştırıldığında video parazitlerinde çarpıcı bir azalma fark edebilirsiniz.
Bu parazitin DVD kaydı için kullanılan MPEG kod çözme işlemi boyunca azaltılması, gürültü üzerindeki gereksiz bit’leri en aza indirmeye çalışır. Sonuç olarak bit yerleşimi, daha yüksek bir performans için daha etkilidir.

Ön-Video Ekolayzır
Sıklıkla, kaynakların DVD’de arşivlenmesi gereken yerlerde, önceden kaydedilen geniş bir video bant koleksiyonu olması muhtemeldir. Ön-Video Ekolayzır, DVD disk üzerine kayıt yapmadan önce, orijinal video kaynağındaki renkteki ufak değişimleri ayarlayan bir veri işleme sistemidir. Parlaklık, kontrast ve renk seviyesi bu sistemle ayarlanır. İstenen resim karakteristiğini elde etmek için bu üç parametreyi ayarlamak kâfidir, diskler diğer DVD oynatıcılarda çalındığı zaman yapılan uğraştırıcı görüntü ayarlamalarına gerek yoktur.

Süre Tabanlı Doğrulayıcı
DVD kaydedicilerde bir Süre Tabanlı Doğrulayıcı (Time Base Corrector-TBC) devresi ile karşılaşabiliriz. Analog videodan veya zayıf yayın kaynaklarından gelen ve genellikle “jitter” (stres) olarak adlandırılan zaman ekseni iniş çıkışları içeren sinyaller, ekranda ufak yatay titreşimler veya vibrasyonlar yaratabilirler. “jitter”, MPEG kod çözülürken bir hareket olarak kaydedildiğinden, çok sayıda bit bu işlem sırasında kaybedilir. TBC, ekranda daha düzgün bir görüntü elde etmek için, istenmeyen titreşim ve vibrasyonları yok ederek bunu telâfi eder. Daha sabit bir sinyal kodu çözerek daha yüksek kaliteli görüntüler kaydedilebilir.

Kod Çözme Teknolojisi
Video sinyalini DVD disk üzerine kaydetmek için sinyalin dijitale çevrilmesi gereklidir. Bu işlem, kod çözme işlemi olarak adlandırılır. Bit yerleşimi açısından iki çeşit kod çözme yöntemi mevcuttur. Bunlardan biri CBR (Constant Bit Rate – sabit bit oranı) kod çözme, diğeri de VBR (Variable Bit Rate encoding- değişken bit oranı kod çözme işlemi)’dir.

Bit-Oranı Göstergesi (Bit Rate Indicator)
Video bit-oranı bir resmi saklamak için ihtiyaç duyulan bilgi miktarını temsil eder.

VBR (Variable Bit Rate – Değişken Bit Oranı Kod Çözme İşlemi)
VBR, birçok hareket ve değişim içeren karmaşık görüntüler için yüksek bit oranından yararlanarak değişken bit oranlarını kullanır. Az hareketin olduğu görüntüler için düşük bit oranı seçilir. Böylece, VBR görüntüdeki değişikliklere cevap verir ve sabit seviyede bir görüntü kalitesinin sürdürülmesi için bit oranını ayarlar. Değerli bit’leri harcamadan yüksek görüntü kalitesini başaran VBR, bit yerleşiminde daha yüksek etkinliği sağlamada üstündür. Önceki zaman pencereleri için kullanılan bit’lerin miktarı, işlem boyunca yüksek seviyeli işleme teknolojisini kullanan o anki bit yerleşiminin izini tutmak için hesaba katılır. Dahası, tüm DVD+RW, -RW ve –R formatları ve kayıt modlarında yüksek görüntü kalitesi temin edilir.

Video Modu ve VR modu
DVD kayıt yöntemleri temel olarak iki sınıfa ayrılır, oynatıcı ekipman uyumu üzerinde duranlar ve daha çok çalışma fonksiyonlarına imkân tanıyanlar. Bunlar, DVD uyumlu tip veya video kayıt tipi (VR) olarak adlandırılırlar. DVD uyumlu tip (Video Modu olarak da adlandırılır), geleneksel DVD oynatıcılarda çalınabilen DVD’leri kaydetmek içindir; VR tipi ise DVD’leri öncelikle kaydedildikleri cihazda veya uyumlu olan oynatıcılarda çalmak gibi bir çok fonksiyona sahiptir.

Hareket Uyarlamalı Gürültü Önleyici
MPEG işlemenin karakteristiği olarak karşımıza çıkan gürültüleri önlemek için kaydedicilerin içerisinde gürültü önleyici devreler kullanılır. Bildiğimiz dijital gürültü önleyiciler görüntüler üzerinde istenmeyen birtakım negatif etkilere ve kayıplara yol açabilirler. Ancak harekete duyarlı bir şekilde çalışan gürültü önleyici ufak değişimleri dahi algılayabilerek çok daha verimli sonuçlar alınmasına olanak tanıyor.

DVD Video Resmi Kalitesi
MPEG2 sıkıştırma sistemi sayesinde, DVD profesyonel video masterlarında kullanılan Digital Video Formatı D1’e yakın bir resim kalitesine ulaşabilmektedir. DVD Video VHS (250 satır) ve Video CD (250 satır) ve lazer disk (420 satır) ile karşılaştırıldığında yaklaşık 500 TV satırı yatay resim çözünürlüğü sağlamaktadır.

DVD Kaydedicinin Doğuşu
Digital Versatile Disk veya Digital Video Disk olarak adlandırılan optik-disk teknolojisi 1996 yılında dünyaya merhaba dedi. Teknik özellikleri ve yetenekleri ile bir anda kullanıcının hayali haline geldi. Önce oynatıcılar sahneye girdi doğal olarak. Ancak kaydediciler de sahnede yer almak için fazla beklemedi ve 1999 yılında Pioneer DVR-1000 ile endüstrinin ilk tüketiciye yönelik DVD kaydedicisini Japon pazarına sunacağını duyurdu. Arayı fazla açmak istemeyen Philips ise çok değil 2 yıl sonra, 2001 yılında tüketici elektroniğine yönelik ilk DVD kaydediciyi DVDR1000’ü Dünya pazarına sunduğunu açıkladı.

Bundan sonra ise gelişmeler baş döndürücü bir hızla devam etti; Dünya’nın ilk sabit diske kayıt yapan DVD kaydedicisi, Dünya’nın ilk DVD kaydedicili televizyonu, ardı ardına sunulan kayıt formatları DVD-RAM, DVD-R, DVD+R, DVD-RW ya da DVD+RW ve bir anda başlayan format savaşları, kırmızı lazer, mavi lazer derken DVD kaydediciler sahneye çıktıkları andan itibaren pek çok gelişme, farklı formatlar ve ne nedir, bu hangisi, ne, neyi, nasıl gibi soruları da beraberinde getirdiler. Firmalar gruplaştı, konsorsiyumlar kuruldu. “Hangi marka neyi destekliyor” tartışması başladı. Sonuçta 80’li yıllarda yaşanan Betamax ve VHS savaşını hatırlatan bir durum ortaya çıktı. Ancak gelişmelere bakacak olursak şu emektar iki teknolojinin savaşı, DVD teknolojilerindeki savaşın yanında çocuk kavgası gibi kaldı.

Şimdilik bu karmaşayı bir kenara bırakıp DVD’nin faydalarına geçelim.

DVD Kaydının Sunduğu Nimetler
Sevdiğiniz görüntüleri, sesleri, bilgileri DVD’de saklamak pek çok avantajı da beraberinde getiriyor. Her şeyden önce, DVD günümüz CD teknolojisine oranla çok daha fazla bilgi alabiliyor. Piyasada mevcut standart bir CD’ye ortalama 650 MB veri depolayabiliyoruz. Kaydedilir DVD’ler de ise bu değer 4.7GB. Buna ilaveten DVD kayıtları görüntü, ses ve bilgiyi ayrı ayrı düzenleyerek bir araya getirmenizi mümkün kılan çok bileşenli kayıtlar. Kaydedilebilir CD’lerdeki gibi, DVD’lerde de, üzerine bir kez kayıt yapılabilir DVD’ler ve yeniden yazılabilir DVD’ler olarak iki tip kayıt olanağı var.

Ev kullanıcısının bir zamanlar bir numaralı kayıt tercihi olan video kaset kaydedicilere karşı da DVD kaydediciler elbette ki açık farkla önde gidiyor. Kayıt için kullanılan DVD-disk’lerin içeriğine müdahale ederek, kendimize göre düzenleyebiliyoruz. Üstelik DVD cihazlarında “kayıt” tuşuna basıldığında cihaz diskin boş olan yerine giderek kayda oradan başlıyor. Böylece pek çoğumuzun zamanında yaşamış olduğuna inandığım daha önce kaydedilmiş bir görüntünün yanlışlıkla silinmesi gibi bir tehlike mevcut değil. Tabi bildiğiniz gibi diski başa ya da sona sarma gibi bir sorun da yok. Hepsinin ötesinde video-kasetlerin kullanım ömrü 4-5 yıl iken DVD-disk’lerin ömrü 100 yıldan daha uzun. Yani torunlara bir şeyler bırakmak için ideal.

DVD Kayıt Formatları ve Teknolojiler
DVD’nin nimetlerinden faydalanmak isteyen kullanıcı sayısının artışıyla DVD pazarındaki üreticiler hızlı bir rekabete giriştiler. Fakat ürünlerde kullanılan ve birbirine uyum gibi önemli bir sorunu da beraberinde getiren DVD kayıt formatları, kullanıcının neyi nasıl tercih edeceği sorusunu ortaya çıkarıyor. Bu nedenle, bir DVD kaydedici alırken hangi formata göre kayıt yaptığını bilmek, neler ile uyumlu olduğu öğrenmek ve ona göre tercihte bulunmak günümüz cihazları için son derece önemli. Sonuçta gelecekte bunun çözümlenmiş olacağına inanıyorum.

DVD-RAM
DVD standartlarını belirleyen ve yayımlayan uluslararası sektörel bir kuruluş olan DVD Forum’un desteklediği formatlardan biri olan DVD-RAM’ın en baskın özelliği, tamamen yeniden yazılabilir olması. 1998 yılında Panasonic tarafından sunulan ve formatlar arasında belki de kullanımı en kolay olan formatın 4.7GB’lik depolama alanı var. Panasonic, Samsung, Hitachi ve Toshiba ürünlerinde bu formatı kullanıyorlar. Bilgisayar üreticilerinin de en çok tercih ettiği format bu. Ancak DVD-RAM ile kaydettiğiniz DVD’ler sadece DVD-RAM sürücüleri ve DVD-RAM formatlı kaydedicilerde okunabiliyor yani onları bilgisayardaki DVD-ROM sürücülerinin ve normal DVD oynatıcıların çoğunda kullanamamak gibi bir sorununuz var.

DVD-RW ve DVD-R
Pioneer tarafından geliştirilen ve DVD Forum tarafından da desteklenen format DVD-RW (tekrar yazılabilir) ve DVD-R (bir kez yazılabilir) olarak iki tipte sunuluyor. Kayıt süreci diğer formatlara göre daha farklı işliyor, kayıt bölümlerinin sonunda bir sonlandırma işlemine ihtiyaç duyuyorsunuz. İşlem biraz zaman alıyor ancak bu formatta kaydedilen DVD’leri normal DVD oynatıcılar ve DVD-ROM sürücülerde okutabiliyorsunuz. Şunu da belirtmek lazım ki DVD-RW’nin DVD oynatıcılarla uyum oranı DVD-R’a göre daha düşük. Pioneer, Sharp ve Sony ürünlerinde bu formatı kullanıyorlar. Son bir not CD-RW teknolojisine çok benzeyen tekrar yazılabilir DVD-RW’lerin üzerine maksimum 1000 kez kayıt yapabiliyorsunuz.

DVD+R ve DVD+RW
Bu formatı DVD Forum desteklemiyor. Bununla birlikte Sony, Philips, Thomson-RCA, Yamaha, Mitsubishi, HP, Microsoft gibi firmaların destek verdiği formatın en büyük avantajı kullanım kolaylığı. Zira bu format DVD-RW’da gerekli olan ‘”sonlandırma” işlemine ihtiyaç duymadığında kayıt süreci çok daha kısa ve kolay. Buna ilaveten normal DVD oynatıcılar ve DVD-ROM sürücüler, bu formatta kaydedilmiş DVD’leri okuyabilmekte fazla bir sorunla karşılaşmıyor. DVD+RW video formatında, bir video VBR (“variable bit rate” – değişken bit akış hızı) ile kaydedilebiliyor. Burada uygulanan işlem ise kimi zaman bağlantı kayıplarına neden oluyor. Bu nedenle formatı destekleyenler DVD+RW’ye özellikle ev kullanıcıları için Kayıpsız Bağlantı (Lossless Linking) isimli bir teknolojiyi de eklediler. Böylelikle bağlantı kaybı olmadan işlem durdurulup tekrar başlatılabiliyor.

HD-DVD
Bu format DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW gibi formatların tümüne alternatif olmak üzere geliştirildi. Kaliteyi arttırmak için MPEG-4 veya buna benzer başka bir kodlama kullanacağı için Blu-Ray ve benzeri formatlardan da ayrılıyor. Çalışma mantığı TiVo ya da ReplayTV ile aynı şekilde. Eğer kaydetmek istediğiniz programın mevcut yerden daha fazla kapasiteye ihtiyaç duyacağını düşünüyorsanız programları kaydedilebilir bir DVD diske aktarabilirsiniz.

Blue-Ray
Blu-Ray, mavi lazer üzerine inşa edilmiş 60GB’a kadar saklama alanı sunan Sony, Panasonic, Pioneer, Philips, Samsung, Sharp, Hitachi, LG ve Thomson konsorsiyumunca geliştirilen yeni bir optik format. Mevcut kırmızı lazerli DVD kaydediciler şu anda kullandığımız –RW ile +RW formatlarının üzerinde çalıştığı bir teknoloji. Kırmızı lazerin dalga boyu 650nm civarında. Mavi lazer ise 405nm dalga boyu ile kırmızı lazerden daha kısa. Bu sayede mavi lazer yoluyla DVD boyutlarında bir diske daha fazla bilgi yazılabiliyor. HDTV için standart olan MPEG 2 sıkıştırmasını kullanıyor. 2 saatlik HDTV kalitesinde bir filmİ tek yüzlü 25GB’lık bir Blu-Ray diske boş yer kalmadan aktarabiliyorsunuz. Yüksek veriyi işleyebilmek ve aktarabilmek için Blu-ray saniyede 36Mb (36/8=4.5MB) veri transfer hızına sahip. Avantajlarından birisi de kırmızı lazerle çalışan mevcut bütün CD ve DVD’leri okuyabilmesi. Buna ilaveten DVD-R, DVD-RW gibi yazılabilir formatları da destekliyor. Dünyanın ilk Blu-Ray kaydedici cihazı olan Sony BDZ-S77, 2003 baharında 23GB’lık yazılabilir Blu-Ray diskleriyle birlikte Japonya’da satışa sunulmuştu.

DVD Kaydedici Alırken
Gelelim olayın kullanıcı açısından en hassas konumuna. Bu kadar farklı format, uyum-uyumsuzluk problemi ve de teknoloji olunca insanın ne alacağı konusunda kafası da karışmıyor değil. Evinize bir DVD kaydedici almayı düşünüyorsanız ilk yapmanız gereken elbetteki bir bütçe hesabı olacaktır. Bu aşamada problem yok diyorsanız doğru DVD kaydedici için bazı kriterleri göz önüne almanız lazım.

Temel Özellikler
İlk etapta formatınızı belirleyin. Bunun için evinizde mevcut cihazlarla uyumlu olup olmayacağını araştırmanız lazım. Diğer taraftan cihazın desteklediği CD-R, CD-RW, MP3 CD, video-CD ve SVCD gibi oynatım formatlarını da kontrol etmenizde fayda var. Ardından cihazın komponent video çıkışlarını kontrol edin, yeterli çıkış olduğundan emin olun. Bu temel özellikleri içeren aşamadan sonra daha üst düzey özelliklere geçiş yapabilirsiniz.

Gelişmiş Özellikler
Firewire ve/veya DVI bağlantısı, HD kayıt, çok daha iyi bir görüntü sunan progresif tarama, oynarken kayıt yapabilme yeteneği gibi özellikler cihazınızı bir üst seviyeye taşıyacaktır. Sayıları gittikçe artan bazı kaydediciler TiVo ya da benzeri cihazlardaki gibi sabit sürücü desteği sunuyor. Bu size sabit diskte kayıt ve oradan tekrar olanağı sağlıyor. Önemli bir özelliği ise program kılavuzu sunması. Bazı kaydediciler Compact Flash ya da hafıza kartı okuyucularını destekliyor. Bu da size dijital kameradan aldığınız görüntüleri DVD’ye aktarma imkanı sağlıyor. Yine küçük bir grup DVD kaydedici ise bünyesinde barındırdığı eternet ya da herhangi bir kablosuz ağ bağlantısı sayasında bilgisayarınıla iletişim kurup oradaki dosyalarınıza ulaşabiliyor. Bu arada pazarın baş döndürücü bir hızla ilerlediğini ve aldığınız cihazın belki bir 6 ay sonra üst modelinin çıkarak fiyatının düşebileceğini de aklınızın bir köşesinde tutun. Şimdi biraz da bağlantı seçeneklerimize bir göz atalım.

Bağlantı
Burada en önemli nokta alacağınız cihaz üzerinde bulunan giriş/çıkış bağlantılarının evinizdeki mevcut sistem ve cihazlara uyumlu ve yeterli olması. Temel olarak ihtiyacınız olan bağlantıları; Komponent Video, Firewire (IEEE-1394/iLink), S-Video ve Dijital Audio olarak sıralayabiliriz.

Tüm bu bilgi ve açıklamalardan sonra gelelim muhtemel alıcılar için Türkiye’de mevcut DVD kaydedicilerden sizin için seçtiklerimize. Cihazlar, firmaların bize ulaştırdığı bilgiler doğrultusunda seçilerek derlenmiştir.
Keyifli kayıtlar dileğiyle…


 dvd kaydedici